na początku historia aktualności chorał on-line szlak piastowski kalendarz liturgiczny   oferta koncertowa    Gorczycki  Mielczewski  muzyka   dyskografia    recenzje    śpiewy liturgiczne pieśni tradycyjne antyfonarz kancjonał  źródła i traktaty  artykuły w sieci Schola Mulierum Silesiensis   Robert Pożarski  nasi przyjaciele statut kontakt 
 

 

A k t u a l n o ś c i   2 0 0 6

 

Jak co roku w Adwencie, gdy wokół nas już brzmią przedwczesne kolędy, zaśpiewaliśmy Parthenomelica - Wieczór pieśni adwentowych. Spotkanie odbyło się w kościele ojców Kapucynów przy ul. Sudeckiej we Wrocławiu w sobotę 9 grudnia 2006 roku o godz. 19.00. Dziękujemy za wspólne śpiewanie!

Wydarzenie było częścią projektu Zanurzeni w tradycji objętego Mecenatem Samorządu Wrocławia.

 

W piątek 6 października 2006 roku odbyła się inauguracja wrocławskiego odcinka Drogi św. Jakuba - Via Regia. Wzięliśmy udział w tej uroczystości na zaproszenie organizatorów - Fundacji Wioska Franciszkańska. Wydarzenie rozpoczęło się o godz. 15.15 w Archikatedrze św. Jana Chrzciciela na Ostrowie Tumskim, gdzie wmurowany został poświęcony przez Ojca św. Benedykta XVI znak Drogi św. Jakuba. Następnie przeszliśmy na Stare Miasto do Bazyliki św. Elżbiety, gdzie Jego Ekscelencja ks. Biskup Edward Janiak celebrował uroczystą Mszę św. ku czci św. Jakuba, podczas której Schola Gregoriana Silesiensis wykonała Missa Sancti Iacobi wg znajdującego się w Santiago de Compostela XI-wiecznego rękopisu liturgii jakubowej Codex Calixtinus.

 

 

W czwartek 28 września 2006 roku kolejny raz gościliśmy we Wrocławiu zespół Jarzębina z Kocudzy k/Janowa Lubelskiego. Tym razem śpiewaczki pod kierunkiem pani Ireny Krawiec zaprezentowały nam repertuar świecki, czyli Wesele Kocudzkie zrekonstruowane według miejscowej tradycji obrzędowej. W programie znalazły się starodawne śpiewy weselne, obrzędy związane z pożegnaniem Państwa Młodych i powitaniem Nowożeńców oraz tradycyjny poczęstunek i toasty wznoszone jednym kieliszkiem przez wszystkich gości. Prezentacja rozpoczęła się o godzinie 18.00 w Galerii Kolegium Europy Wschodniej, ul. Kiełbaśnicza 5 we Wrocławiu. 

Wydarzenie było częścią projektu Zanurzeni w tradycji objętego Mecenatem Samorządu Wrocławia.

 

 

15 września 2006 r. w bydgoskim kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa członkowie Stowarzyszenia wzięli udział w prezentacji dramatu liturgicznego Ludus Passionis przygotowanego przez Scholę Teatru Węgajty w ramach festiwalu Musica Antiqua Europae Orientalis.

 

W dniach 20 - 27 sierpnia 2006 r. wzięliśmy udział w Festiwalu Pieśń naszych korzeni, który odbył się  w Jarosławiu czytaj recenzję>>>. W tym roku szczególnym wydarzeniem była prowadzona przez kantorów Scholae Gregorianae Silesiensis dominikańska Wigilia Uroczystości MB Częstochowskiej w nocy z 25 na 26 sierpnia, a także uroczysta Msza św. w Katedrze Przemyskiej 27 sierpnia 2006 r.. do przejrzenia kancjonał festiwalowy >>> 

Udział kantorów w festiwalu był częścią projektu Zanurzeni w tradycji objętego Mecenatem Samorządu Wrocławia.

 

21-25 lipca 2006 roku w Kętrzynie Schola Teatru Węgajty zorganizowała Jarmark Jakubowy szczegóły>>> W ramach Jarmarku odbyły się warsztaty chorałowe, na których przygotowaliśmy  Missa Sancti Iacobi według XII-wiecznego Codex Calixtinus z Santiago de Compostela.

 

W piatek 23 czerwca 2006 r. już po raz szósty odbyła się łacińska Wigilia Narodzenia św. Jana Chrzciciela. W tym roku gościliśmy we wrocławskim kościele św. Wojciecha Ojców Dominikanów, pl. Dominikański 2. Celebrację poprowadził o. Marek Rojszyk OP oraz ks. Piotr Paćkowski, wykładowca w Instytucie Muzykologii Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Uroczystość rozpoczęliśmy I Nieszporami o godz. 22.00. Następnie odśpiewaliśmy Matutinum (nocne godziny czytań) oraz Laudesy (poranna godzina sławienia Boga) i Mszę św. o świcie. Wszystko zakończyło się ok. godz. 4.00. Pomiędzy godzinami Oficjum rozbrzmiewała  gra Tomka Głuchowskiego - organisty u Dominikanów. Strudzeni mogli w każdej chwili udać się do Refektarza gdzie czekała kawa i herbata. 

Wydarzenie było częścią projektu Zanurzeni w tradycji 

objętego Mecenatem Samorządu Wrocławia.

21 kwietnia 2006 r. w Ratuszu w Zittau oraz 23 kwietnia 2006 r. w kościele św.św. Erazma i Pankracego w Jeleniej Górze członkowie Stowarzyszenia brali udział w spektaklach cyklu dramatów liturgicznych Ludi Paschales realizowanych przez Scholę Teatru Węgajty w ramach Festiwalu Muzyki Teatralnej na zaproszenie Stowarzyszenia "Teatr Cinema" z Michałowic koło Jeleniej Góry.

16 i 17 kwietnia 2006 roku członkowie Stowarzyszenia brali udział w wielkanocnych prezentacjach cyklu dramatów liturgicznych Ludi Paschales. Prezentacje przygotowane przez Scholę Teatru Węgajty odbyły się w Sanktuarium Maryjnym w Gietrzwałdzie koło Olsztyna.

7 kwietnia 2006 roku w kościele św.św. Piotra i Pawła w Lidzbarku Warmińskim członkowie Stowarzyszenia wzięli udział w spektaklu dramatu liturgicznego Ludus Passionis przygotowanego przez Scholę Teatru Węgajty.

2 kwietnia 2006 roku Schola Gregoriana Silesiensis zaśpiewała podczas uroczystej Mszy w pierwszą rocznicę śmierci Ojca ¦więtego Jana Pawła II. Msza była finałowym wydarzeniem Festiwalu Muzyki Jednogłosowej w Płocku i rozpoczęła się o godz. 20.00 w płockiej Bazylice Katedralnej pod przewodnictwem Biskupa Płockiego Stanisława Wielgusa. 

Schola Gregoriana Silesiensis zaśpiewała 26 marca 2006 r. program In Agenda Defunctorum podczas Wielkopostnego ¦piewania na Złotej w klasztorze Ojców Dominikanów w Lublinie. czytaj recenzję >>>

W piątek 24 marca 2006 r. odbył się Wieczór Pieśni Pasyjnych. Tradycyjne pieśni zaśpiewali goszczący po raz pierwszy we Wrocławiu śpiewacy z Szypliszk koło Sejn, zaś kantorzy Scholae Gregorianae Silesiensis wykonali fragmenty Lamentacji Jeremiasza z dominikańskiej Liturgii Wielkiego Tygodnia. Początek o 18.30 w kościele pw Najśw. Serca Pana Jezusa przy pl. Grunwaldzkim 3 we Wrocławiu (DA Most)

Następnego dnia (sobota, 25 marca o godz. 12.00) odbyło się spotkanie ze śpiewakami w Refektarzu klasztoru Ojców Dominikanów. Wydarzenie było częścią projektu Zanurzeni w Tradycji realizowanego w ramach Mecenatu Samorządu Wrocławia.

19 marca 2006 r. Schola Gregoriana Silesiensis wykonała Uroczyste Nieszpory na III Niedzielę Wielkiego Postu podczas Wałbrzyskich Spotkań Muzycznych w kościele pw. MB Nieustającej Pomocy w Wałbrzychu.

W sobotę 18 lutego 2006 roku Schola Gregoriana Silesiensis i Schola Mulierum Silesiensis zaśpiewała podczas uroczystej Mszy św. na święto Fra Angelico Patrona Artystów na zaproszenie duszpasterza twórców ks. Roberta Zapotocznego. Uroczystość odbyła się w kościele ¦rodowisk Twórczych pw. św. Marcina na wrocławskim Ostrowie Tumskim o godz. 18.00. Liturgii przewodniczył ks. bp Andrzej Siemieniewski.

13 i 14 lutego 2006 roku odbyły się Dni Cyryla i Metodego Patronów Słowian. W Kościele św. Bartłomieja na Ostrowie Tumskim wykonalismy I i II Nieszpory ku czci św. Cyryla Biskupa i św. Metodego Mnicha. 

I Nieszporom 13 lutego przewodniczył o. Marek Rojszyk OP

W trakcie II Nieszporów 14 lutego słowo wygłosił ks. diakon Grzegorz Cebulski, który następnie poprowadził śpiew chóru Oktoich z parafii prawosławnej pw. św. św. Cyryla i Metodego we Wrocławiu. Prezentacja była częścią projektu Zanurzeni w Tradycji prowadzonego w ramach Mecenatu Gminy Wrocław 

Jakub

W sobotę 21 stycznia 2006 roku Schola Gregoriana Silesiensis na zaproszenie Wrocławskiego Koła Związku Ukraińców w Polsce wzięła udział w IV Wrocławskim Kolędowaniu w Katedrze Grekokatolickiej św. Wincentego i Jakuba przy pl. Nankiera. 

Archiwum wydarzeń:

-rok 2005
-
rok 2004
-
rok 2003
-
rok 2002

© SudetyNET Roman Kaczmarczyk - sponsor strony